piątek, 15 sierpnia 2014

Alczyk! Mały ptaszek - wielka sprawa!

  Alczyk, traczyk lodowy (Alle alle) – gatunek ptaka z rodziny alk (Alcidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Alle.
fot. M. Puczko
fot. M. Puczko
 Ptak ten gniazduje na stromych skałach, pod nawisami skalnymi i kamieniami na wyspach arktycznych. Zimę spędza na otwartym morzu.

Gniazdo Alczyka
fot. M. Puczko
 Mierzy 18 cm długości, a jego rozpiętość skrzydeł sięga od 40 do 48 cm. Samiec i samica są ubarwione jednakowo. W szacie godowej upierzenie jest koloru czarnego z wyjątkiem białego brzucha i pokryw podogonowych, kilku jasnych piór na grzbiecie oraz białego paska na skrzydłach. W szacie spoczynkowej biała jest również pierś, szyja i gardło. Młode podobne są do dorosłych w szacie spoczynkowej, lecz są bardziej brązowe.
Obok Niedźwiedzia Polarnego - Alczyk jest równie ważnym symbolem Arktyki.
  W Stacji co roku pojawiają się alczykowi badacze - ornitolodzy. O ich pracach i badaniach związanych z Alczykami możecie poczytać między innymi tutaj:

www.naukowy.blog.polityka.pl/2013/12/31/z-zycia-alczykow

  W tym roku "alczykowcy" postanowili zbadać czy rodzice rozpoznają swoje pisklę po głosie i jak na głos pisklęcia reaguje samiec a jak samica. W tym celu najpierw należało znaleźć odpowiednie obiekty do badań, następnie sprawdzić który ptak jest samcem, a który samicą. W tym celu ptakom pobierana jest krew i na podstawie wyników określa się płeć.

Darek odczytuje numery z obrączki Alczyka, a następnie pobiera krew. Wg. badaczy, niektóre Alczyki są tak zaprawione w bojach, że kiedy ich widzą, to już same wystawiają skrzydło do pobrania krwi :)
fot. M. Puczko
  Kolejnym etapem jest nagranie dźwięku pisklęcia danej pary. Piskląt można dotykać bez obaw, że zostaną porzucone przez rodziców. Na czas badania pisklę umieszczane jest w specjalnym śpiworku żeby nie straciło ciepła.

Kasia z pisklęciem
fot. M. Puczko
  Kolejnym etapem jest wpuszczenie do tunelu w kształcie litery "Y" dorosłego ptaka i odtworzenie na przeciwległym końcu dźwięku pisklęcia.

fot. M. Puczko
  O tym kto jest "lepszym" rodzicem u Alczyków dowiemy się jak tylko "alczykowcy" uporają się z zebranymi danymi.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz